Money (rupees and paise)
Solve each money question. 100 paise make 1 rupee.
Rice costs Rs. 92 per kg. What is the cost of 250 g?
A bag costs Rs. 120. A discount of 50% is given. The new price is
Rs. 341.60 = paise
Rs. 111.65 = paise
A toy is bought for Rs. 140 and sold for Rs. 190. The profit is
2 books cost Rs. 175.80 each. I pay with Rs. 500. Change =
Rice costs Rs. 56 per kg. What is the cost of 750 g?
A bag costs Rs. 220. A discount of 50% is given. The new price is
6 books cost Rs. 243.75 each. I pay with Rs. 1500. Change =
Rice costs Rs. 84 per kg. What is the cost of 250 g?
Rs. 242.70 + Rs. 236.40 + Rs. 202.65 =
A toy is bought for Rs. 370 and sold for Rs. 410. The profit is
4 books cost Rs. 61.80 each. I pay with Rs. 500. Change =
A bag costs Rs. 290. A discount of 10% is given. The new price is
5 books cost Rs. 181.35 each. I pay with Rs. 1000. Change =
A toy is bought for Rs. 60 and sold for Rs. 70. The profit is
A toy is bought for Rs. 630 and sold for Rs. 560. The loss is
Rs. 121.45 + Rs. 110.45 + Rs. 120 =
A bag costs Rs. 390. A discount of 10% is given. The new price is
Rice costs Rs. 44 per kg. What is the cost of 750 g?
Gurukul Technicals Institute: free practice sheetsSheet 8335225
