Money (rupees and paise)
Solve each money question. 100 paise make 1 rupee.
A bag costs Rs. 20. A discount of 50% is given. The new price is
Rs. 211.75 = paise
Rice costs Rs. 76 per kg. What is the cost of 750 g?
Rice costs Rs. 80 per kg. What is the cost of 750 g?
A toy is bought for Rs. 90 and sold for Rs. 100. The profit is
Rs. 119.45 = paise
A toy is bought for Rs. 360 and sold for Rs. 320. The loss is
A toy is bought for Rs. 460 and sold for Rs. 440. The loss is
A toy is bought for Rs. 350 and sold for Rs. 420. The profit is
A toy is bought for Rs. 460 and sold for Rs. 540. The profit is
4 books cost Rs. 105.65 each. I pay with Rs. 500. Change =
Rice costs Rs. 36 per kg. What is the cost of 250 g?
Rs. 157.95 + Rs. 288.80 + Rs. 240.20 =
Rs. 244.10 + Rs. 189.05 + Rs. 105.95 =
Rice costs Rs. 20 per kg. What is the cost of 500 g?
A bag costs Rs. 50. A discount of 25% is given. The new price is
A bag costs Rs. 130. A discount of 25% is given. The new price is
Rs. 70.05 + Rs. 216.10 + Rs. 73.85 =
A toy is bought for Rs. 250 and sold for Rs. 200. The loss is
A toy is bought for Rs. 430 and sold for Rs. 490. The profit is
Gurukul Technicals Institute: free practice sheetsSheet 6832584
