Money (rupees and paise)
Solve each money question. 100 paise make 1 rupee.
A toy is bought for Rs. 300 and sold for Rs. 340. The profit is
Rs. 218.65 = paise
4 books cost Rs. 240.10 each. I pay with Rs. 1000. Change =
A toy is bought for Rs. 600 and sold for Rs. 610. The profit is
A toy is bought for Rs. 260 and sold for Rs. 200. The loss is
Rs. 107.45 + Rs. 89.80 + Rs. 297 =
Rice costs Rs. 112 per kg. What is the cost of 250 g?
Rs. 298.65 + Rs. 255.25 + Rs. 278.95 =
Rs. 21.35 + Rs. 101.25 + Rs. 255.25 =
Rice costs Rs. 12 per kg. What is the cost of 250 g?
4 books cost Rs. 398.20 each. I pay with Rs. 2000. Change =
Rs. 439.10 = paise
A toy is bought for Rs. 450 and sold for Rs. 480. The profit is
A toy is bought for Rs. 210 and sold for Rs. 140. The loss is
A bag costs Rs. 290. A discount of 20% is given. The new price is
6 books cost Rs. 278.70 each. I pay with Rs. 2000. Change =
Rs. 56.10 + Rs. 23.70 + Rs. 290.85 =
Rs. 170.20 + Rs. 272.75 + Rs. 186.10 =
Rice costs Rs. 72 per kg. What is the cost of 500 g?
A toy is bought for Rs. 220 and sold for Rs. 200. The loss is
Gurukul Technicals Institute: free practice sheetsSheet 6277043
