Money (rupees and paise)
Solve each money question. 100 paise make 1 rupee.
A bag costs Rs. 130. A discount of 20% is given. The new price is
A toy is bought for Rs. 410 and sold for Rs. 480. The profit is
2 books cost Rs. 92.80 each. I pay with Rs. 500. Change =
Rs. 285.95 + Rs. 164.05 + Rs. 99.15 =
Rs. 276.45 + Rs. 146.20 + Rs. 295.75 =
Rs. 427.35 = paise
A toy is bought for Rs. 280 and sold for Rs. 360. The profit is
Rs. 217 + Rs. 172.60 + Rs. 176.20 =
A toy is bought for Rs. 570 and sold for Rs. 500. The loss is
A toy is bought for Rs. 190 and sold for Rs. 170. The loss is
A toy is bought for Rs. 200 and sold for Rs. 180. The loss is
Rice costs Rs. 60 per kg. What is the cost of 750 g?
A toy is bought for Rs. 600 and sold for Rs. 560. The loss is
A toy is bought for Rs. 180 and sold for Rs. 260. The profit is
Rice costs Rs. 92 per kg. What is the cost of 500 g?
Rice costs Rs. 100 per kg. What is the cost of 500 g?
6 books cost Rs. 258.45 each. I pay with Rs. 2000. Change =
A bag costs Rs. 360. A discount of 50% is given. The new price is
2 books cost Rs. 387.75 each. I pay with Rs. 1000. Change =
Rice costs Rs. 76 per kg. What is the cost of 250 g?
Gurukul Technicals Institute: free practice sheetsSheet 5903716
