Money (rupees and paise)
Solve each money question. 100 paise make 1 rupee.
Rs. 142.05 + Rs. 196.95 + Rs. 298.85 =
A toy is bought for Rs. 580 and sold for Rs. 590. The profit is
Rice costs Rs. 16 per kg. What is the cost of 500 g?
Rice costs Rs. 112 per kg. What is the cost of 750 g?
A toy is bought for Rs. 560 and sold for Rs. 520. The loss is
Rs. 361.45 = paise
Rs. 344.80 = paise
Rs. 419 = paise
Rs. 104.50 = paise
A bag costs Rs. 210. A discount of 10% is given. The new price is
Rs. 220.55 + Rs. 114.50 + Rs. 125.15 =
Rice costs Rs. 56 per kg. What is the cost of 250 g?
A toy is bought for Rs. 610 and sold for Rs. 550. The loss is
A toy is bought for Rs. 240 and sold for Rs. 220. The loss is
Rs. 302.65 = paise
A bag costs Rs. 390. A discount of 10% is given. The new price is
Rs. 446.90 = paise
Rs. 211.65 = paise
A bag costs Rs. 60. A discount of 10% is given. The new price is
Rice costs Rs. 72 per kg. What is the cost of 250 g?
Gurukul Technicals Institute: free practice sheetsSheet 5162017
